Засолене сало в банці в розсолі - м'яке, жіноче сало. Засолювання сала в банку в розсолі може здійснюватися цілий рік за наявності цього свіжого продукту. Засолене в банці в розсолі сало можна зберігати кілька (багато) місяців у морозильній камері та використовувати при необхідності. З таким салом можна готувати бутерброди або додавати його до різних страв, наприклад, з таким салом виходить чудовий куліш або яєчня. Зручно солоне сало взяти на перекус у полі, на дачу, на похід, навіть на обід на роботі.
СКЛАД / ІНГРЕДІЄНТИ "ЗАСОЛКА САЛА В БАНКУ У РАССОЛІ ВІД БАНЯСА"
Час приготування: 3 д 30 хв.
- Сало - 600 гр
- Сіль - 2 стол.
- Вода - 0.5 л
- Лавровий лист - 3 шт.
- кріп - 0.5 чайн.
- Часник - 5 зубч.
- Перець горошком - 8 шт.
Покрокове приготування "СЗАСОЛКА САЛА У БАНКУ У РАССОЛІ ВІД БАНЯСА"
КРОК 1:
Засолювання сала в банку в розсолі зазвичай відбувається за наявності наступних продуктів: свинячого сала (добре, якщо є прошарки, але деякі воліють "чисте", м'яке і товсте сало, абсолютно без прошарків - тут вже вибирайте на свій смак), солі та прянощів. З прянощів зазвичай є часник, чорний перець горошком, лавровий лист, можна купити готовий набір спецій для засолювання сала.
КРОК 2:
Насамперед потрібно зробити розсіл, або тузлук його іноді називають за занадто велику концентрацію солі - прийнято вважати, що сало візьме в себе стільки солі, скільки потрібно, зайве залишиться. Це справедливо для сала без м'ясних прошарків - на м'ясо це правило не поширюється, тому слід мати це через. Отже, висипте в каструлю сіль.
КРОК 3:
Залийте її водою та доведіть до кипіння, щоб вся сіль розчинилася. Остудіть до кімнатної температури.
КРОК 4:
Сало добре промийте, осушіть паперовими рушниками і наріжте шматками, придатними для шийки банки, 5 х 5 х 10 см, наприклад. Приготуйте прянощі – зерна кропу, горошки перцю, лавровий лист, кілька зубчиків часнику.
КРОК 5:
На дно чистої банки покладіть частину прянощів.
КРОК 6:
тепер помістіть у банку кілька шматків сала, знову пересипте сало прянощами і так чиніть до повного наповнення банки.
КРОК 7:
Зверху покладіть зубки часнику, що залишилися, і лавровий лист.
КРОК 8:
Залийте сало в банку охолодженим розсолом. І залиште на три дні в прохолодному місці, перший день (або ніч - залежно від часу засолювання сала вами) можна залишити банки в кімнатних умовах, а потім поставте на балкон або холодильник.
КРОК 9:
Після закінчення трьох діб сало можна їсти. Його потрібно вийняти з розсолу, скласти у пластикові коробки або пакети, щільно закрити та зберігати у холодильнику, краще в морозилці.
КРОК 10:
Засолене сало в банку в розсолі іноді називають "жіночим салом" - таким ніжним воно виходить. Можете одразу продегустувати та почастувати домашніх.
Засолювання сала в банку в розсолі - популярний і дуже затребуваний рецепт.
Користь свинячого сала
Сало - безпечний продукт. У чистому салі немає паразитів, які можуть уражати внутрішні органи та м'ясо тварин, тому вживати його можна без побоювання. Серед корисних якостей також зазначають:
- Поживність. У 100 грн. солоного сала міститься приблизно 2,5 гр. білка та майже 80 гр. жиру, 800 кілокалорій. Для підтримки нормального обміну речовин кожній людині рекомендують вносити в раціон свинячий прошарок.
- Свиняче сало може замінити вершкове масло. Головна відмінність продуктів - наявність пальмової олії, шкідливої для здоров'я. Сало здатне вивести з раціону токсини та шлаки за короткий термін. Потрапляючи в організм, продукт починає всмоктуватись ще в шлунку.
- Термічно необроблене сало використовують у народній медицині та косметології. Воно усуває біль у суглобах, зубах. У холодну пору року допомагає захистити обличчя від впливу вітру та низьких температур, зволожує суху шкіру.
Свиняче сало сприяє поліпшенню пам'яті, схуднення (у розумних кількостях) та роботі деяких внутрішніх органів. У чоловіків сало може покращити потенцію "при вживанні внутрішньо :) ".
Більше рецептів тут https://www.banyasa.com.ua/recipes